30 kwietnia 2018

W głąb świata i siebie

Znalezione obrazy dla zapytania jądro ciemności okładka"Jądro ciemności" Josepha Conrada to historia Marlowa, który był kapitanem parowca pływającego po afrykańskiej rzece. Ukazany jest prawdziwy obraz kolonizacji - zachowanie białych ludzi wobec siebie nawzajem oraz tubylców, wyzysk czarnoskórych, brutalność.
Książka nie jest porywająca, przeczytanie jej, mimo że jest krótka, zajmuje dużo czasu. Jednak zwraca uwagę czytelnika na poważne problemy, nad którymi warto się dłużej zastanowić.

6/10

okładka

29 kwietnia 2018

Szlacheckie życie

Znalezione obrazy dla zapytania pan tadeusz okłądka
Epopeja, "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, to utwór o szlachcie z XIX wieku, pełen opisów różnych tradycji, zwyczajów, opisów przyrody. Dzieło wiernie przedstawia obraz szlachty, ukazuje zarówno jej pozytywne strony - patriotyzm, gościnność, jak również negatywne - awanturniczość, pijaństwo. Pojawia się wiele wątków, m.in. dotyczących młodzieńczej miłości, dojrzałych małżeństw, konfliktu między rodami, zemsty.
Dzięki temu, w jaki sposób został napisany "Pan Tadeusz", całkiem przyjemnie czyta się ten utwór. Nie jest może najciekawszą książką, jednak warto znać epopeję narodową.

7/10

okładka

Nowoczesna rodzina

Znalezione obrazy dla zapytania tango mrożekDramat "Tango" Sławomira Mrożka w groteskowy sposób przedstawia problemy współczesnego społeczeństwa. Akcja toczy się w mieszkaniu inteligencji, która zatraciła swoje powołanie, a otaczający ich świat wywróciła do góry nogami.
Bardzo dobra lektura, która wciąga, śmieszy, jest przyjemna do czytania, ale również daje do myślenia. Autor w genialny sposób zwraca uwagę na różne problemy tego świata używając drwiny i czarnego humoru. Utwór, który zdecydowanie warto znać!

10/10

okładka

3 kwietnia 2018

Przejść przez ziemskie piekło

Książka "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego to wspomnienia autora z sowieckiego łagru Jercewo, gdzie był naocznym świadkiem nieludzkiego cierpienia innych, a także ofiarą radzieckiego bestialstwa. Herling-Grudziński dokładnie przedstawia proces dehumanizacji więźniów, odebrania im poczucia godności ludzkiej i wyniszczenia ich organizmów doprowadzający do śmierci.
Obraz ukazany w książce jest przerażający, wstrząsający, dający do myślenia. Zmusza do pochylenia się nad tym, jak działają totalitaryzmy i jaki los potrafi zgotować człowiekowi człowiek.
Zdecydowanie warto znać.

10/10

okładka